C3H Heston, C3 egér, C3H/HeJ
A C3H/HeJ egereket, amelyeket általában C3H-nak hívnak, általános célú törzsként használják számos kutatási területen, beleértve a rák, fertőző betegségek, szenzorineurális és kardiovaszkuláris biológiai kutatásokat. Spontán mutáció Tlr4-ben fordult elő a C3H/HeJ-ben a lipopoliszacharid válaszlókuszban (mutáció a toll-like receptor 4 génben, Tlr4Lps-d), amely ellenállóbbá teszi a C3H/HeJ egereket az endotoxinnal szemben. A C3H/HeJ egerek nagyon érzékenyek a Gram-negatív baktériumok, például a Salmonella enterica fertőzésére. A The Jackson Laboratory C3H altörzsei homozigóták a retina degeneráció 1 mutációjára (Pde6brd1), amely vakságot okoz az elválasztási korral.
Nómenklatúra: C3H/HeJ
Típus: Beltenyésztett
Fontos megjegyzés: Ez a törzs nem hordoz egér emlőtumor-vírust (MMTV). Ez a törzs homozigóta a Pde6brd1retina-degenerációs allélre, a hibás lipopoliszacharid-válaszú Tlr4Lps-d allélre, és a 6. kromoszómán a kromoszóma-inverzióra. Látó alternatíva a 003648 készletszám, C3Sn.BLiA- Pde6b+/DnJ.
Eredet: A C3H szülőtörzset LC Strong fejlesztette ki 1920-ban egy Bagg albínó nőstény és DBA hím keresztezéséből, majd szelekcióval az emlődaganatok magas előfordulási gyakorisága miatt (L.C. Strong, 1935). Ez a magas gyakoriság az anyatejjel átvitt exogén egér emlődaganat vírusból (MMTV) származott. A Jackson Laboratory négy C3H altörzset tart fenn, a C3H/HeJ-t (készletszám: 000659), C3H/HeOuJ (készletszám 000635), C3HeB/FeJ (készletszám 000658 ) és C3H/HeSnJ (készletszám 000661 ), amelyek már mentesek az exogén MMTV-től. A C3H/HeJ és C3H/HeOuJ egerek korábban MMTV-t hordoztak, de 1999-ben az egerek általános egészségi állapotának javítására irányuló tervezett erőfeszítések során újra származtatták őket, és a vírust nem vezették be újra. A C3H/HeJ és a C3H/HeOuJ altörzseket 1952-ben különítették el, és genetikailag nagyon hasonlóak. Azonban spontán mutáció fordult elő a C3H/HeJ-ben valamikor 1960 és 1968 között a lipopoliszacharid válaszlokuszban (mutáció a toll-like receptor 4 génben, Tlr4lps) a C3H/HeJ egereket endotoxin-rezisztenssé teszik, míg a másik három C3H törzset endotoxin-érzékennyé.
Részletes leírás: A C3H/HeJ egereket általános célú törzsként használják számos kutatási területen, beleértve a rákot, az immunológiát és a gyulladásokat, a szenzorineurális és a kardiovaszkuláris biológiát. A C3H/HeJ egerek és az összes többi Jackson-altörzs homozigóta a retina degeneráció 1 mutációja szempontjából (Pde6brd1), amely vakságot okoz elválasztási korban, de hiányzik a Gpr179 nob5 allélja (Chang, 2015). A fehér hasi foltok, amelyek fenotípusa néhány fehér szőrtől egy meghatározott foltig terjed, gyakoriak a C3H/HeJ egereknél. Szintén magas a hepatómák előfordulási gyakorisága C3H egerekben (a jelentések szerint 72-91% hímeknél 14 hónapos korban, 59% szűz nőstényeknél, 30-38% tenyésznőstényeknél). Az exogén egér emlődaganat-vírus hiánya ellenére (MMTV), a szűz és tenyésznőstényekben későbbi életük során is kialakulhatnak emlődaganatok. Az aterogén diétával (1,25% koleszterin, 0,5% kólsav és 15% zsír) táplált C3H/HeJ egerekben nem alakulnak ki ateroszklerotikus aortaléziók, ellentétben számos nagyon érzékeny egértörzzsel (pl. C57BL/6J, készletsz. 000664 ; C57L/J, készletsz. 000668 , C57BR/cdJ, készletsz. 000667 , és SM/J, készletsz. 000687). A C3H/HeJ egerekben 5 hónapos korukra körülbelül 0,25%-os előfordulási gyakorisággal spontán alakul ki alopecia areata (AA). Idősebb (12-18 hónapos) egereknél körülbelül 20%-os előfordulási gyakoriságról számoltak be. Már 3-5 hónapos nőstényeknél is kialakulhat AA, de a hímeknél általában 6 hónap elteltével jelentkezik. Az alopecia areata műtéti úton előidézhető úgy, hogy egy idősebb, AA-val rendelkező donor állat kis bőrdarabját egy fiatalabb, izogén C3H/HeJ recipiensre ültetik át.
Spontán mutáció fordult elő a C3H/HeJ-ben a lipopoliszacharid válaszlókuszban (később mutációként azonosítva a toll-like receptor 4 génben, Tlr4Lps-d), amely ellenállóvá teszi a C3H/HeJ egereket az endotoxinnal szemben. A C3H/HeJ (Tlr4Lps-d) egerek nagyon érzékenyek a Gram-negatív baktériumok, például a Salmonella enterica fertőzésére. A Salmonellával fertőzött egerek késleltetett kemokintermelést, csökkent nitrogén-monoxid-termelést és gyengített sejtes immunválaszt mutatnak. Úgy tűnik, hogy a fertőzött egerek mortalitása a máj Kupffer-sejthálózatán belüli fokozott baktériumnövekedés eredménye (Vazquez-Torres et al., 2004). A C3H/HeJ altörzs homozigóta a 6-os kromoszómán lévő inverzióra nézve (szimbólum: A(6)1J). Az inverzió lefedi a 6. kromoszóma 20%-át a D6Mit124 (~30,3 cM) és a D6Mit150 (~51,0 cM) között, de nem eredményez jelentett fenotípust. Más C3H altörzsek és a C3H/HeJ krioprezervált törzsállomány szűrési eredményei arra utalnak, hogy a mutáció 1952 után keletkezett. A spontán mutáció, tüskehullám kisülés 1 (Gria4spkw1), jelen van a C3H/HeJ-ben, de a C3HeB/FeJ-ben nem. Az erre a mutációra homozigóta egerek esetén az abszensz rohamok szerény előfordulási gyakoriságot mutatnak. Ez a törzs homozigóta a Pcnx2 hipomorf alléljére is, amelyet IAP-beillesztés okoz, és amely csökkenti a Gria4spkw1 által okozott abszensz roham fenotípus súlyosságát. (Frankel et al., 2014).
JAX™ készletsz: 000659
További információ a törzsről a JAX honlapján.
Megjegyzés: Csak a Jackson Laboratory és a Charles River Európában és Japánban tartja fenn a JAX™ egér törzsek kolóniáit, amelyek a Jackson Laboratory fajtanemesített egereiből származnak, és ezeket rendszeresen újrainjektálják tenyésztett egerekkel, hogy stabilizálják e törzsek genetikai integritását és fenotípusát.
A JAX a The Jackson Laboratory védjegye, amely az Egyesült Államokban van bejegyezve. Minden jog fenntartva.