OPERON (Papaleo-Scheggia módszere) a figyelemfelkeltő beállítás-eltolási feladathoz
A figyelemfelkeltő beállítás elmozdítása a kognitív rugalmasság és a végrehajtó funkciók mértéke, amely az önkényes belső szabályok közötti váltásra való képességre utal; a rágcsálókra vonatkozó hasonló feladatok jelenleg korlátozottak a manuális alapú vizsgálati eljárás miatt, és akadályozzák a pszichiátriai orvoslás transzlációs fejlődését.
Ez az új ID/ED Operon feladat hatékony preklinikai eszköz a gyógyszerteszteléshez és nagy genetikai releváns szűrésekhez a pszichiátriai rendellenességek végrehajtási diszfunkcióinak és kognitív tüneteinek tanulmányozása érdekében!
Az eszköz két rekeszből áll, amelyeket automatizált tolóajtó választ el, mindkét oldalán működő fal van felszerelve; ide tartozik 3 automatizált háromdimenziós stimulátor (vizuális, szag és textúra), bal és jobb oldalon, 2 orrbökővel és középen pelletadagolóval a jutalomért.
Megterveztünk egy olyan innovatív forgó rendszert, amely automatizált tapintási stimulációt biztosít, és egy szagleadó rendszert, amely 10 különböző szagot biztosít 2 független csatornán.
Az ANY-labirintusszoftver kijelölt verziója egy előre összeállított protokollt követően automatikusan kezeli az összes Operon eszközt és összegyűjti az adatokat.
Jellemzők
- 2 rekeszes ketrec, egy automatizált tolóajtóval osztott
- Működő falak, lámpákkal, szagelszívással és forgó padlóval
- Saját forgórendszer
- Szagleadó rendszer, 2 csatornás és 10 független áramlásmérő
- A bal és a jobb oldali orrbökők és pelletadagoló az egyes rekeszekhez
- Speciális ANY-labirintus verzió az Operon számára
Előnyök
- Folyamatos kísérleti ismétlés
- Automatizált háromdimenziós stimuláció (vizuális, szag és textúra)
- Automatikus tapintási ingerlés a padlón
- Automatikus szagstimuláció 10 különböző szagon keresztül, függetlenül a két kamrától
- Automatizált jutalom, ha a megfelelő választás történik
- Az OPERON összes jelének, érzékelőjének és adatgyűjtésének teljesen automatizált kezelése
Alkalmazás
A figyelemfelkeltő beállítás elmozdítása a kognitív rugalmasság és a végrehajtó funkciók mértéke, amely az önkényes belső szabályok közötti váltásra való képességre utal („kognitív figyelemfelkeltő készlet”). A legszélesebb körben alkalmazott neuropszichológiai feladatok
ennek a funkciónak az értékeléséhez emberekben a Wisconsin Card Sorting Test (Wisconsin kártyaválasztó teszt - WCST) és a CANTAB Intra-/Extra-dimenziós készletváltási feladat (ID/ED).
Ezeket a feladatokat a kognitív rendellenességek azonosítására használták fel sokféle mentális rendellenességben, beleértve az autizmust, a skizofréniát, a Parkinson-kórt, a rögeszmés-kényszeres rendellenességeket és a figyelemhiányos/hiperaktivitási rendellenességeket.
A WCST és az ID/ED tesztek klinikai jelentősége és szilárd módszertani megközelítése felkeltette az érdeklődést a preklinikai kutatások iránt. Fontos, hogy ezek a feladatok lehetővé teszik a diszkriminatív tanulás, a fordított tanulás szelektív mérését és a figyelem átkapcsolását ugyanazon dimenzión belül (intradimenzionális eltolódás [IDS]) és a különböző észlelési dimenziók között (extradimenzionális eltolódás [EDS]) ugyanazon tantárgyon belül. Ez a megkülönböztetés döntő fontosságú, mert kettős disszociációt vagy funkcionális specializációt igazoltak a prefrontális kéreg (PFC) laterális (majmoknál és embereknél)/mediális (rágcsálóknál) és orbitális régiói között. Vagyis míg az orbitofrontális kéreg szelektíven részt vesz e feladatok megfordítási szakaszaiban, addig a laterális/mediális PFC régió irányítja az EDS szakaszait.
Ez az új operáns alapú, kétkamrás ID/ED „Operon” feladat egerek számára képes mérni az egerek figyelemkészletének elmozdulását, valamint a dopamin és a glutamát genetikai és farmakológiai manipulációinak hatásait. Csökkent katekol-O-metiltranszferáz aktivitású, genetikailag módosított egereknél szelektív javulás volt tapasztalható az extradimenzionális váltási képességekben és a soros fordított tanulás károsodásában.